Маршрут “Чорногорою від Шешула до Чорної гори”

С. Видричка – г. Брескул – оз. Бребенескул – Піп Іван – г. Васкуль – с. Луги (Чорногорою)
Загальна протяжність – бб км. Висота виходу – 520 м. Найвища точка – 2028 м.Тривалість–3 дні. Складність – середня.

Важко сказати, яка з назв з'явилася швидше – чи найвисокогірніший масив Українських Карпат почали називати Чорногорою, чи найпівденніший двотисячник масиву – Чорною Горою. Саме таку назву ще має Піп Іван Чорногірський. Потужні витягнуті схили цієї гори розходяться у три сторони, а тому є і три основні шляхи виходу на вершину чи спуску з неї. У цьому варіанті маршруту пропонуємо спуск з Попа Івана у сторону вершини Стіг.

Вихід на маршрут варто почати із с. Видричка, що лежить на Білій Тисі західніше від Богдана. Підйом здійснюємо ґрунтовою автодорогою, яка прямує вверх вздовж потоку Павлик і виводить на полонину Шешульську. Там вона стає практично горизонтальною і веде попід вершинами Шешула, Петроса до Говерли. З дороги відкриваються гарні краєвиди на Чорногірське середньогір'я та Рахівські гори. З підніжжя Говерли попід її південно-західним схилом до сідловини між Брескулом веде тільки стежка.

Далі виходимо на гребінь хребта і долаємо вершини Брескул, Пожижевську, Дан-цеж, Туркул, Ребра. Після проходження вершини Ребра потрібно обрати варіант спуску до найвисокогірнішого в Україні озера Бребенескул (1801 м над рівнем моря). Плавніший він під схилом гори Бребенескул.

Від озера можна піднятися знову на гребінь хребта, або рухатись доброю стежкою, що траверсує верхню частину схилів вершин, оглядаючи краєвиди тільки південних румбів. Траверсна доріжка у сідловині під Попом Іваном виходить на гребінь хребта і вже ним – на вершину до будівлі обсерваторії.

Оглянувши з усіх сторін вершину Чорної Гори, зауважуємо спуск у сторону Стога. Зверху він видається непрохідним. Однак насправді з нього зводить добра стежка, яка спочатку в'ється поміж виступами скель, а нижче – заростями жерепу. Настрій на спуску створюють чудові краєвиди. Нижче субальпійського криволісся на вершині Васкуль стежка заходить у ліс. Але і тут вона надійна та широка, з галявинами, вкритими травами, і стовпчиками старого кордону. Від стовпчика № 13 повертаємо вправо і невдовзі виходимо на гарну полонину. З неї лісом надійна стежка виводить до колишньої гаті Балцатул. Тут є будиночок, а нижче від нього залишки греблі, з якої вода спадає невеличким водоспадом. Надійна дорога веде вздовж річки Балцатул до її злиття із Стогівцем. З цього місця вона отримала назву Біла Тиса. Основним витоком її є Стоговець, що бере початок у Гуцульських Альпах. Дорога вниз виводить у с. Луги, яке має автобусне сполучення.