Маршрут “На Петрос Чорногірський через Какаразу”

Смт. Ясіня (присілок Свидовець) – г. Какараза – г. Петрос – г. Шешул – с. Кваси
Загальна протяжність–26 км.

Висота виходу – 640 м. Найвища точка – 2020 м. Тривалість – 2 дні. Складність – висока.

Петрос – одна з найкрасивіших вершин Українських Карпат. Але підйом на неї важкий, особливо дуже стрімким схилом із сторони Говерли. Назва цієї четвертої за висотою вершини в Україні означає на місцевій говірці «камінь». «Каменем» вершина є у прямому й переносному значеннях, перевіряючи твердість намірів кожного, хто намагається її підкорити.

Ми хочемо запропонувати маршрут на Петрос, який не описаний у жодній літературі, але видається найбільш оптимальним. Дизельним поїздом доїжджаємо до зупинки Свидовець. Повернувшись вздовж колії назад на 300 м, знаходимо польову дорогу, яка веде вверх на полонину Шиса. У південно-східній частині полонини відходить дорога, засипана камінням селевого потоку, що досить стрімко прямує вверх. З висоти 1420 метрів вона стає надійною, траверсуючи північний схил Какарази і дуже плавно набираючи висоту. Далі дорога у сідловині між Какаразою і Петросом переходить на південний схил. У цьому місці потрібно знайти стежку, яка веде гребенем хребта прямо на Петрос. На вершину виходимо різнотрав'ям без стежки.

На Петросі в добру погоду хочеться побути якнайдовше, впізнаючи десятки гір. З вершини починаємо спуск у південно-західному напрямку у сторону Шешула. Притримуючись лінії хребта, досягаємо Шешульського перевалу (1591 м). Звідси можна піднятись на Шешул, а далі Копицю і спуститись у Кваси через полонину Веснарку.

Якщо не плануємо підкорювати вершини, то з перевалу слід у західному напрямку без стежки травами спускатись вниз, поки не опинитесь на добрій польовій дорозі. Вона, траверсуючи схили Шешула і Копиці, виведе на полонину Шенчіль, де знаходиться біологічний стаціонар Львівського національного університету ім. Івана Франка та влітку випасається худоба. Звідси, не звертаючи з добре утрамбованої дороги, вийдемо до розвалин велетенської недобудованої споруди у Квасах.